One day Karen bought 24 random cans of soup from a grocery store. Suppose that 7
ID: 3326734 • Letter: O
Question
One day Karen bought 24 random cans of soup from a grocery store. Suppose that 7% of can sold at that particular grocery store are dented and assume the store’s inventory is large enough that no individual customer’s purchase affects the dent rate for the remaining cans. One day Karen bought 24 random cans of soup from a grocery store. Suppose that 7% of can sold at that particular grocery store are dented and assume the store’s inventory is large enough that no individual customer’s purchase affects the dent rate for the remaining cans.Explanation / Answer
In this problem, we have to model this as a Binomial distribution with the following parameters:
n = 24, p = 0.07
Let X denote the RV for the number of cans that are dented.
So,
P(X=x) = nCx*(px)*(1-p)n-x
Putting values we get:
P(X=x) = 24Cx*(0.07x)*(1-0.07)24-x
So, suppose we want to find the probability that only 4 cans out of the 24 purchased are dented. So,
P(X=4) = 24C4*(0.074)*(1-0.07)24-4
Solving we get:
P(X=4) = 0.0597
Hope this helps !
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.