Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A national survey of 2500 adult citizens of a nation found that 18% dreaded Vale

ID: 3326947 • Letter: A

Question

A national survey of 2500 adult citizens of a nation found that 18% dreaded Valentine's Day The margin of error for the survey was 27 percentage points with 85% confidence Which statement below is the best explanation? plan what this n e s O A There is 85% confidence that the proportion of the adult citizens of the nation that dreaded Valentine's Day is between 0.153 and 0.207 O B. There is 85% confidence that 18% of the adult citizens of the nation dreaded Valentine's Day O c- ln 85% of samples of adult citizens of the nation, the proportion that dreaded Valentine's Day is between 0.153 and 0207 O D. There is 82.3% to 87.7% confidence that 18% of the adult citizens of the nation dreaded Valentine's Day

Explanation / Answer

n=2500

p=18%

MoE=2.7%

z=85%

It means that with 85% confidence it can be said that the proportion who dreaded valentines day is

=[0.18-0.027, 0.18+0.027]

=[0.153, 0.207]

Option- A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote