The mean cost of getting a four-year college degree in a certain region of the c
ID: 3327789 • Letter: T
Question
The mean cost of getting a four-year college degree in a certain region of the country is $48,600 with a standard deviation of $8,100. Assume costs are normally distributed. The fraction of costs for all graduates in this region that fall within ±$4,000 of the mean cost is? a 0.5284 b 0.4844 0.4246 d 0.3758 10 what fraction of sample means from samples of size n = 16 graduates fall within ±$4,000 from the population mean? a 0.8904 0.9198 0.9398 0.9522 4 11 In repeated sampling of n = 25 graduates, the interval which contains the middle 95% of sample mean costs a $41,615 $55,585 b $42,567 $54,633 C $43,837 $53,363 d $45,425 $51,775Explanation / Answer
Mean cost of getting degree = = $48600
Standard deviation = = $8100
Fraction which lies between Mean +- 4000 is
(a) Z - values are
Z2 = 4000/8100 = 0.49 and Z1 = -0.49
Pr( -0.49 < Z < 0.49) = (0.49) - (-0.49) = 0.6879 - 0.3121 = 0.3758
Option D is correct.
(b) Now size n = 16
Standard error of the sample mean se = 8100/ sqrt(16) = $ 2025
Now sample mean values are in between +- 4000 of sample mean
Z - values are
Z2 = 4000/2025 = 1.98 and Z1 = -1.98
Pr( -1.98 < Z < 1.98) = (1.98) - (-1.98) = 0.9761 - 0.0239= 0.9522
option d is correct.
(c) n = 25 graduates
95% of sample mean = +- Z95% (/ sqrt(n))
= 48600 +- 1.96 * (8100/ sqrt(25) )
= 48600 +- 1.96 * 1620
= (45425, 51775)
option D is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.