A large industrial firm a lousy discount on any new invoices paid within 30 days
ID: 3328249 • Letter: A
Question
A large industrial firm a lousy discount on any new invoices paid within 30 days. Of all invoices, 10% receive the discount. In a company audit, 15 invoices are sampled at random. The mean of the number of the 15 sample invoices that receive discount is ____? A large industrial firm a lousy discount on any new invoices paid within 30 days. Of all invoices, 10% receive the discount. In a company audit, 15 invoices are sampled at random. The mean of the number of the 15 sample invoices that receive discount is ____?Explanation / Answer
Solution:- The mean of the number of the 15 sample invoices that receive discount is 1.5.
p = 10/100
p = 0.10
n = 10
E(x) = n × p
E(x) = 15 × 0.10
E(x) = 1.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.