Test: Exam 3 (5.4-7.3) Time Remaining: 01:17.37 Submit Te This Question: 1 pt Th
ID: 3328347 • Letter: T
Question
Test: Exam 3 (5.4-7.3) Time Remaining: 01:17.37 Submit Te This Question: 1 pt This Test: 16 pts poss i Question Help In a random sample of 27 people, the mean commute time to work was 32.7 minutes and the standard deviation was 7.3 minutes. Assume the population is normally distributed and use a t distribution to construct a 95% confidence interval for the population mean What is the margin of error of ? Interpret the results. Round to one decimal place as needed) The margin oferor of is[] Round to one decimal place as needed) Interpret the results A. I a large sample of people are taken approximately 95% of them will have commute nes between the bounds of the confidence interval B. With 95% confidence, it can be said that the commute time is between the bounds of the confidence interval with 95% confidence it can be said that the population mean commute time is between the bounds of the confidence interval D. It can be said that 95% of people have a commute time between the bounds of the confidence interval. O c. 30 Day SIT Expiration Notice RATION R The goveExplanation / Answer
We have been given params of normal distribution :
n = 27
Mean = 32.7 min
Stdev = 7.3min
Confidence interval for the mean of population is given by :
Mean+/- t*sigma/sqrt(n), t for df = 27-1=26 and 95% interval is t = 2.056
95% CI is given by :32.7 +/- 2.056*7.3/sqrt(27) = 29.81 to 35.59
MOE = margin of error = 2.056*7.3/sqrt(27) = 2.89
Interpret results: The confidence is always about finding population within an interval.
Hence, C interpretation is right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.