5. An insurance company looks at the records for millions of homeowners and conc
ID: 3329534 • Letter: 5
Question
5. An insurance company looks at the records for millions of homeowners and conclude the probability of fire in a year is 0.02 for each house and the average loss will be S5,000. Thus the mean loss from fire for each house is $100. Assume the fires are independent. The company plans to sell fire insurance for S150, the mean loss plus $50 to cover its costs and profit. (a) If the company only sells 10 policies, what is the expected profit of the company? (b) Do you think selling only 10 policies is a good idea? Consider the probability of bankruptcy, that is, when the money collected cannot pay for the losses. c) Compute the (approximate) probability of bankruptcy if the company sells 1 million policies.Explanation / Answer
a) expected profit for the company =10*50 =$500
b)probability of at least one fire =1-P( no fire incident) =1-(1-0.02)10 =0.1829
here even if one fire happens then compamny cannot pays the loss from the premium of (150*10=$1500) ; and because the probability of at least one fire incident is greater then 0.05 level therefore it is not unuusal,
therefore it is not good idea,
c)income from 1 million policies =150*106
threfore least number of accident to go bankrupt =150*106/5000 =150000
expected number of incident =np=106 *0.02 =20000
std deviation =(np(1-p))1/2 =140
here as 150000 is very high number of std deviation from mean value ; therefore it is approximately zero,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.