11. A card is drawn from a deck of 52 cards. o. What is the probability that the
ID: 3330298 • Letter: 1
Question
11. A card is drawn from a deck of 52 cards. o. What is the probability that the card is diamond or a heart card? (Ans: 0.5 LetO-thuent that ad.uned 's dan , r½ 5 2 b. What is the probability that the card is club and a face card? [Ans:0.058 c. What is the probability that the card is a Jack or a Heart card? [Ans: 0.308) 52 %2+5-20. 327 d. What is the probability thot the card is an ace and a 10 card? [Ans: o e. What is the probability that the card drawn is even and a spade card? (Ans:0.096 Fall 2017 Exam-2 Review SheetExplanation / Answer
a) total number of cards =52
number of diamond or heart cards =26
therefore probability that card is of diamond or heart =26/52 =0.5
b)as 3 cards are of club as well as face cards (king; queem and Jack of clubs)
therefore probability =3/52=0.058
c)there are 13 cards of heart and 3 jack which are not heart ; hence total favourable cards =13+3=16
probability =16/52=0.308
d)asa card can not be both ace and a 10 as well therefore favourable outcome =0
probability =0/52=0
e)as there are 5 numbered card of spade whcih are even(2,4,6,8,10 of spade)
probability =5/52=0.096
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.