Given a standardized normal distribution (with a mean of 0 and a standard deviat
ID: 3330532 • Letter: G
Question
Given a standardized normal distribution (with a mean of 0 and a standard deviation of 1), complete parts (a) through (c) below.
a. What is the probability that Z is between -1.52 and 1.87?
The probability that Z is between -1.52 and 1.87is ????
(Round to four decimal places as needed.)
b. What is the value of Z if only6.5% of all possible Z values are larger?
The value of Z if only 6.5% of all possible Z values are larger is ???
(Round to two decimal places as needed.)
c. Between what two values of Z (symmetrically distributed around the mean) will 72.86% of all possible Z values be contained?
The two values of Z for which 72.86% of all possible Z values are contained between are ????and ?????
(Use ascending order. Round to two decimal places as needed.)
Explanation / Answer
Answers to Questions asked:
(a) 0.9050
(b) 1.51
(c) - 1.10 & + 1.10
EXPLANATION:
(a) P(-1.52 < Z < 1.87):
Case 1:
For x from - 1.52 to mid value:
Since Z is negative, it lies on LHS of midvale.
Table of Area Under Standard Normal Curve gives area from mid value to Z = - 1.52 on LHS of midvalue as area = 0.4357.
Case 2:
For Z from mid value to 1.87.
Table gives area = 0.4693.
So,
P(-1.52 < X< 1.87) = 0.9050
(b) 6.5% of all values larger corresponds to area = 0.5 - 0.065 = 0.435 from mid value to Z.
Table gives Z score corresponding to area = 0.435 as Z = 1.51
So, answer is:
Z = 1.51
(c) middle 72.86 corresponds to are from mid value to on either side area = 0.3643.
Table gives Z score corresponding to area = 0.3643 as Z = 1.10
So, Between Z = - 1.10 and and Z = + 1.10, 72.86% of all possible Z values are contained.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.