Also can you please explain exactly how you got the answer for B? are you just c
ID: 3330666 • Letter: A
Question
Also can you please explain exactly how you got the answer for B? are you just calculating the probability of all the values where x is greater than 0?
The following table gives the probability distribution for a company's projected profits (x- profit in $1000s) for the first year of operation, with a single value missing (note that the negative value denotes a loss). -100 050 100 150 200 P(X=x)| 0.1 0.2 0.3 0.25 0.1 (a) What is the missing value = P(X = 200)? (b) What is the probability that the company will be profitable? (c) Compute = E(X) and interpret your answer. (d) Compute the cumulate distribution function of XExplanation / Answer
PART A.
When alpha P(X=200) =1 - P(of the reamaining) = 1 - [0.1+0.2+0.3+0.25+0.1] = 1 - 0.95 = 0.05
PART B.
P(company profitable) = P9X=50) + P(100) + P(X=150) + P(X=200) = 0.3+0.25+0.1 + 0.05 = 0.7
PART C.
f= 1
fx = 55
Mean = fx / f = 55
Mean square = f x^2 / f = 7500
Variance = (Mean square) - (Mean)^2
Variance = f x^2 - Mean^2 = 4475
Stadard Dev= Var = 66.895
PART D.
Values ( X ) Frequency(f) fx ( X^2) f x^2 -100 0.1 -10 0 0 0 0.2 0 0 0 50 0.3 15 2500 750 100 0.25 25 10000 2500 150 0.1 15 22500 2250 200 0.05 10 40000 2000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.