A factory employs several thousand workers, of whom 30% are Hispanic. If the 15
ID: 3331447 • Letter: A
Question
A factory employs several thousand workers, of whom 30% are Hispanic. If the 15 members of the union executive committee were chosen from the workers at random, the number of Hispanics on the committee would have the binomial distribution with n = 15 and p = 0.3.
(a) What is the probability that exactly 3 members of the committee are Hispanic?
(b) What is the probability that 3 or fewer members of the committee are Hispanic?
(c) What is the mean number of Hispanics on randomly chosen committees of 15 workers?
(d) What is the standard deviation of the count X of Hispanic members?
Explanation / Answer
X ~ Binomial(n,p) , where n = 15, p = 0.3
p(X) = nCx px (1-p)n-x
a)
p(x = 3) = 15C3 0.303 0.7012
= 0.1700
probability that exactly 3 members of the committee are Hispanic = 0.1700
b)
p( x <= 3 ) = p( x = 0) + p( x = 1 ) + P ( x = 2 ) + p( x = 3)
= 15C0 0.300 0.7015 + 15C1 0.301 0.7014 + 15C2 0.302 0.7013 + 15C3 0.303 0.7012
= 0.2969
probability that 3 or fewer members of the committee are Hispanic = 0.2969
c)
Mean = n*p = 15 * 0.30 = 4.5
Mean = 4.5
d)
Standard deviation = sqrt(np(1-p))
= sqrt( 15 * 0.30 * 0.70)
= 1.7748
Standard deviation = 1.7748
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.