Use the normal distribution of fish lengths for which the mean is 8 inches and t
ID: 3331552 • Letter: U
Question
Explanation / Answer
a) P(X > 11)
= P(z > (11 - 8)/5)
= P(z > 0.6)
= 0.2743
= 27.43%
b) P(X < 7)
= P(z < (7 - 8)/5)
= P(z < -0.2)
= 0.4207
So,
We would expect 0.4207(200) i.e. 84 fish to be shorter than 7 inches.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.