Question 9 (1 point) Electricity bills in a certain city have mean $ 86.48. Assu
ID: 3331693 • Letter: Q
Question
Question 9 (1 point) Electricity bills in a certain city have mean $ 86.48. Assume the bills are normally distributed with standard deviation $ 14.84 A sample of 78 bills was selected for an audit. Find the 54 percentile for the sample mean. Write only a number as your answer. Round to two decimal places (for example: 42.81). Do not write any units. Your Answer: Answer Save Question 10 (1 point) According to one survey, the mean serum cholesterol level fore,s. adults was 203.2 , with a standard deviation of 44.5 . A simple random sample of 111 adults is chosen. Find the 37 percentile for the sample mean, Write only a number as your answer Round to one decimal places (for example: 204.1). Do not write any units Your Answer: Answer uizzes IntrExplanation / Answer
9. = 86.48 = 14.84 n = 78
s = / n = 14.84 / 78 = 1.6803
x = + zs
z for 54th percentile (0.54) is 0.1005
x = 86.48 + 0.1005 * 1.6803
= 86.65.
10. = 203.2 = 44.5 n = 111
s = / n = 44.5 / 111 = 4.2238
z for the 37th percentile = -0.3319
x = 203.2 - 0.3319 * 4.2238
= 201.7981
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.