Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain drug causes liver damage in 0.5% of patients. Suppose the drug is to b

ID: 3332168 • Letter: A

Question

A certain drug causes liver damage in 0.5% of patients. Suppose the drug is to be tested on 100 patients. Answer the following questions. a. Find an approximate probability that none of these patients will experience liver damage. b. Find an approximate probability that 1 of these patients will experience liver damage. c. Find an approximate probability that 2 or more of these patients will experience liver damage. d. Find the exact probabilities of the above three questions and compare them with the approximate probabilities.(only need c, thanks)

Explanation / Answer

p = 0.5% = 0.005

n = 100

P(X >= 2) = 1- P(X =0) -P(X =1)

= 1- (1-0.005)^100 - 100 *0.005*(1-0.005)^99

= 0.0898223

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote