Name: AT 610-602 (U. Müller-Harknett) .. UIN: 1|2|3.1 4 | 5 | 6 | r each problem
ID: 3332540 • Letter: N
Question
Name: AT 610-602 (U. Müller-Harknett) .. UIN: 1|2|3.1 4 | 5 | 6 | r each problem a maximum of 10 points can be earned. ork your problems in the space provided. Show all work clearly. Justify your answers. Draw box around your final answer . Suppose that an online merchant uses two competing companies to ship its products, Acme Parcel (AP) and Speedy Deliveries (SD). Overall, 40% of shipments are made using AP and 60% using SD. Recently, 20% of all shipments have arrived late. AP seems to be more reliable than SD: shipments with AP are late with probability 0.1. Suppose a package was shipped using SD. Find the probability that it arrives late.Explanation / Answer
Here we are given that:
P( AP ) = 0.4 and P( SD ) = 0.6
Also we are given that P( late ) = 0.2
Shipments with AP are late with a probability of 0.1. Therefore P( late | AP ) = 0.1
Now using the law of total probability, we get:
P( late ) = P( AP ) P( late | AP ) + P( SD ) P( late | SD )
Putting all the values, we get:
0.2 = 0.4*0.1 + 0.6*P( late | SD )
Therefore, we get:
P( late | SD ) = ( 0.2 - 0.04) / 0.6 = 0.2667
Therefore, given that the packaged arrived by SD, the probability that it was late is given as 0.2667
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.