An article suggested that yield strength (ksi) for A36 grade steel is normally d
ID: 3332903 • Letter: A
Question
An article suggested that yield strength (ksi) for A36 grade steel is normally distributed with = 42 and = 5.0 (a) What is the probability that yield strength is at most 40? Greater than 60? (Round your answers to four decimal places.) at most 40 greater than 60 (b) what yield strength value separates the strongest 75% from the others? (Round your answer to three decimal places.) ksi You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question Need Help?Read It Talk to a TutorExplanation / Answer
X: Yield strength
Mean = 46
standard deviation = 5
a)
P( Yield is at most 40 ) = P ( X <= 40 )
We use z score formula
Z = (x - mean ) / standard deviation = (40 - 42) / 5 = -2/5 = - 0.4
P ( Z <= - 0.4 ) = 0.3446
SO
at most 40 = 0.3446
For P ( yield strength Greater than 60) = P ( X > 60 )
for finding P ( X > 60 )
First find P ( X <= 60 )
z = ( 60 - 42 ) / 5 = 18/5 = 3.6
P ( X <= 60 ) = P ( Z <= 3.6 ) = 0.9998
P ( X <=60 ) = P( Z < = 3.6) = 0.9998
P ( X > 60 ) = 1 - P (Z<=3.6) = 1 - 0.9998 = 0.0002
Greater than 60 = 0.0002
b )
Here in this question assume x yield strength value separates the strongest 75% from the others. So we need area below x as 25% and above x as 75%
P ( Z < z ) = 0.25
by using the table in a reverse way we get z = - 0.67
z = ( x - mean ) / standard deviation
- 0.67 = ( x - 42 ) / 5
-0.67 * 5 = x - 42
-3.35 = x- 42
x = 42 - 3.35
x = 38.35
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.