You are given a sample consisting of 80 data points with a sample mean =30 and s
ID: 3333068 • Letter: Y
Question
You are given a sample consisting of 80 data points with a sample mean =30 and standard error of the mean =3.6
tstatistic interval
98% 2.374481597 21.45186625 38.54813375
99% 2.639504627 20.49778334 39.50221666
Is this right or wrong? If wrong what did I do wrong?
Explanation / Answer
Solution: It is given that,
mean=30 , n=80 , standard error of mean=3.6
Both the intervals are calculated wrong.
You did put tstatistic instead of t-critical value for 98% confidence intervale alpha =0.02 and 99% confidence interval alpha=0.01.
If you put t-critical value which is calculated from table or system then you will get the correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.