Assume that a plant operates 2000 hours per year and the demand rate for parts i
ID: 333359 • Letter: A
Question
Assume that a plant operates 2000 hours per year and the demand rate for parts is 100,000 units per year. The circulation time for each kanban container is 24 hours. a. How many kanban containers are needed for a container size of 100 parts? b. What will be the effect of reducing the container size to 60 parts? c. What is the takt time for this process? What takt time is needed for 80,000 units per year? Assume that a plant operates 2000 hours per year and the demand rate for parts is 100,000 units per year. The circulation time for each kanban container is 24 hours. a. How many kanban containers are needed for a container size of 100 parts? b. What will be the effect of reducing the container size to 60 parts? c. What is the takt time for this process? What takt time is needed for 80,000 units per year? a. How many kanban containers are needed for a container size of 100 parts? b. What will be the effect of reducing the container size to 60 parts? c. What is the takt time for this process? What takt time is needed for 80,000 units per year?Explanation / Answer
Demand rate, D = 100000/2000 = 50 units per hour
Lead time, L = 24 hours
a) Container size, C = 100 parts
Number of Kanban containers required = D*L/C = 50*24/100 = 12
b) New container size, C = 60 parts
Number of Kanban containers required = D*L/C = 50*24/60 = 20
c) Takt time = 2000 hours / 100000 units = 0.02 hours or 1.2 minutes
Takt time needed for 80000 units per year = 2000/80000 = 0.025 hours or 1.5 minutes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.