Suppose that fund-raisers at a university call recent graduates to request donat
ID: 3333752 • Letter: S
Question
Suppose that fund-raisers at a university call recent graduates to request donations for campus outreach programs. They report the following information for last year's graduates.
Three attempts were made to contact each graduate. A donation of $0 was recorded both for those who were contacted but who declined to make a donation and for those who were not reached in three attempts. Consider the variable
x = amount
of donation for the population of last year's graduates of this university.
(a)
Write a few sentences describing what you think you might see if the value of x was observed for each of 1000 graduates.
You would expect roughly of the graduates to donate nothing, roughly to donate $10, roughly to donate $25, and roughly to donate $50. The frequencies would be close to, but not exactly, these values. The four frequencies would add to .
(b)
What is the most common value of x in this population?
$
(c)
What is
P(x 25)?
(d)
What is
P(x > 0)?
Size of donation $0 $10 $25 $50 Proportion of calls 0.40 0.30 0.25 0.05Explanation / Answer
a.
You would expect roughly 1000*.40 = 400 of the graduates to donate nothing, roughly 1000*.30 =300 to donate $10, roughly 1000*.25 = 250 to donate $25, and roughly 1000*.05 = 50 to donate $50. The frequencies would be close to the probabily distribution, but not exactly, these values. The four frequencies would add to 1000.
b. The most common value of x in this population is a $0 donation ( 40% of students do this)
c. P(X>=25) = .25+.05 = .30
d. P(X>0) = 1-P(X=0) = 1-.40 = .60
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.