A small town with one hospital has 4 ambulances to supply ambulance service. Req
ID: 333397 • Letter: A
Question
A small town with one hospital has 4 ambulances to supply ambulance service. Requests for ambulances during nonholiday weekends average 0.68 per hour and tend to be Poisson-distributed. Travel and assistance time averages 2.40 hours per call and follows an exponential distribution Use Table 1.
a. Find system utilization. (Round your answer to the nearest whole percent. Omit the "%" sign in your response.)
System utilization %
b. Find the average number of customers waiting. (Round your answer to 3 decimal places.)
Average number of customers
c. Find the average time customers wait for an ambulance. (Round your answer to 3 decimal places.)
Average time hour
d. Find the probability that all ambulances will be busy when a call comes in. (Round intermediate calculations to 3 decimal places and final answer to 2 decimal places.)
Probability
Explanation / Answer
I think the values are wrong as I can't locate lamda/u for m=4 in the table, can you check and let me know in the comments.
1. System utilization = p
P = lamda / m * u
Where lamda = Poisson-distributed = 0.68
m = total ambulance = 4
u = exponential distributed = 2.40
Putting values in formula, we have,
p = 0.68 / 4 * 2.40
= 0.0708
2. Locate value of lamda/u in table and the select Lp according to value of m.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.