The Rejuvo Corp. manufactures granite countertop cleaner and polish. Quarterly s
ID: 3334647 • Letter: T
Question
The Rejuvo Corp. manufactures granite countertop cleaner and polish. Quarterly sales Q is a random variable with a mean of 27,660 bottles and a standard deviation of 1,910 bottles. Variable cost is $15 per unit and fixed cost is $241,710. (a) Find the mean and standard deviation of Rejuvo's total cost. Mean Standard deviation$ (b-1) If all bottles are sold, what would the selling price have to be to break even, on average? (Round your answer to 2 decimal places.) Selling price (b-2) If al bottles are sold, what would the selling price have to be to make a profit of $15,565? (Round your answer to 2 decimal places.) Selling priceExplanation / Answer
GIven random variable
mean = 27660 sd=1910
Variable cost =$15 per unit
Fixed cost is $ 241,710
a) Mean of total cost = $27660 * 15 +241710
= $ 6,56,610
S.D of total cost = $15* 1910 = $ 28650
b) Selling prices = $(656610/27660) = $24
To make total profit $ 15,565
Selling price per unit = ( 656610+ 15565/27660) = $ 24.30
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.