According to the Yankee Group, 60% of all cable households rate cable companies
ID: 3334925 • Letter: A
Question
According to the Yankee Group, 60% of all cable households rate cable companies as good or excellent in having professional personnel. Suppose 300 cable households are randomly contacted. Use Normal approximation to binomial problems to answer the following question: What is the probability that between 155 and 170 (inclusive), i.e. P(155 x 170), cable households rate cable companies as good or excellent in having professional personnel?
0.3686
0.4987
0.8673
0.1301
0.1327
A.0.3686
B.0.4987
C.0.8673
D.0.1301
E.0.1327
Explanation / Answer
Probability of success, p = 0.6, mean= n*p = 300*0.6 = 180, std. dev. = sqrt(n*p*q) = 8.485281
P(155 <= x <= 170) = P(X <= 170) - P(X <= 155) = P(X < 170.5) - P(X < 155.5)
= P(Z < (170.5 - 180)/8.485281) - P(Z < (155.5 - 180)/8.485281) = P(Z < -1.1196) - P(Z < -2.8874)
= 0.1314 - 0.0019 = 0.1295
Answer: Option D 0.1301
(The difference is due to the precision used in calculation)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.