Suppose that you plan to take a random sample of hanging toilet paper rolls in y
ID: 3335137 • Letter: S
Question
Suppose that you plan to take a random sample of hanging toilet paper rolls in your town, with a goal of estimating the proportion of rolls that are hung so that the paper comes out over the top, as opposed to coming out underneath. You want to determine how many rolls to sample for a 90 % confidence interval to have margin-of-error no larger than plus-or-minus 0.09. As an initial guess for this proportion, you find an Internet poll result that 80 % of rolls are hung so the paper comes out over the top. Determine the necessary sample size. Round your answer to the nearest integer. The sample size must be atleast
Explanation / Answer
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.1 is = 1.645
Sample Proportion = 0.8
ME = 0.09
n = ( 1.645 / 0.09 )^2 * 0.8*0.2
= 53.452 ~ 54
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.