5.0.88/1 points | Previous Answers IllowskyIntroStat1 6.HW.077.general. Ask Your
ID: 3335446 • Letter: 5
Question
5.0.88/1 points | Previous Answers IllowskyIntroStat1 6.HW.077.general. Ask Your Teacher My Notes Question Part Points Submissions Used Suppose 4-year-olds in a certain country average 3 hours a day unsupervised and that most of the unsupervised children live in rural areas, considered safe. Suppose that the standard deviation is 1.8 hours and the amount of time spent alone is normally distributed. We randomly survey one 4-year-old living in a rural area. We are interested in the amount of time the child spends alone per day. 60% of the children spend at least how long per day unsupervised? (Round your answer to two decimal places.) = ___ Hours?
Explanation / Answer
X - number of hours unsupervised
mean = 3 , sd = 1.8
P(Z < z*) = 0.6
z* = 0.253
X* = 3 + 0.253 * 1.8
= 3.4554 hours
= 3.46 hours
Please don't forget to rate positively if you found this response helpful.
Feel free to comment on the answer if some part is not clear or you would like to be elaborated upon.
Thanks and have a good day!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.