Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What price do farmers get for their watermelon crops? In the third week of July,

ID: 3336075 • Letter: W

Question

What price do farmers get for their watermelon crops? In the third week of July, a random sample of 44 farming regions gave a sample mean of x = $6.88 per 100 pounds of watermelon. Assume that is known to be $1.96 per 100 pounds.

(a) Find a 90% confidence interval for the population mean price (per 100 pounds) that farmers in this region get for their watermelon crop. What is the margin of error? (Round your answers to two decimal places.)


(b) Find the sample size necessary for a 90% confidence level with maximal error of estimate E = 0.39 for the mean price per 100 pounds of watermelon. (Round up to the nearest whole number.)
_____farming regions

(c) A farm brings 15 tons of watermelon to market. Find a 90% confidence interval for the population mean cash value of this crop. What is the margin of error? Hint: 1 ton is 2000 pounds. (Round your answers to two decimal places.)

lower limit     $____ upper limit     $ ____ margin of error     $ ____

Explanation / Answer

TRADITIONAL METHOD

given that,

standard deviation, =1.96

sample mean, x =6.88

population size (n)=44

I.

stanadard error = sd/ sqrt(n)

where,

sd = population standard deviation

n = population size

stanadard error = ( 1.96/ sqrt ( 44) )

= 0.295

II.

margin of error = Z a/2 * (stanadard error)

where,

Za/2 = Z-table value

level of significance, = 0.1

from standard normal table, two tailed z /2 =1.645

since our test is two-tailed

value of z table is 1.645

margin of error = 1.645 * 0.295

= 0.486

III.

CI = x ± margin of error

confidence interval = [ 6.88 ± 0.486 ]

= [ 6.394,7.366 ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------

DIRECT METHOD

given that,

standard deviation, =1.96

sample mean, x =6.88

population size (n)=44

level of significance, = 0.1

from standard normal table, two tailed z /2 =1.645

since our test is two-tailed

value of z table is 1.645

we use CI = x ± Z a/2 * (sd/ Sqrt(n))

where,

x = mean

sd = standard deviation

a = 1 - (confidence level/100)

Za/2 = Z-table value

CI = confidence interval

confidence interval = [ 6.88 ± Z a/2 ( 1.96/ Sqrt ( 44) ) ]

= [ 6.88 - 1.645 * (0.295) , 6.88 + 1.645 * (0.295) ]

= [ 6.394,7.366 ]

[ANSWER]

Lower = 6.394

Upper = 7.366

Margin of error = 0.486

B.

Compute Sample Size  

n = (Z a/2 * S.D / ME ) ^2

Z/2 at 0.1% LOS is = 1.645 ( From Standard Normal Table )

Standard Deviation ( S.D) = 1.96

ME =0.39

n = ( 1.645*1.96/0.39) ^2

= (3.224/0.39 ) ^2

= 68.346 ~ 69

C.

farm brings 15 tons of watermelon to market = 15 * 2000 = 30000 = 300 hudread pounds

mean = 300 * 6.88 = 2064

sd = 300 * 1.96 = 588

n = 44

I.

margin of error = Z a/2 * (stanadard error)

where,

Za/2 = Z-table value

level of significance, = 0.1

from standard normal table, two tailed z /2 =1.645

since our test is two-tailed

value of z table is 1.645

margin of error = 1.645 * 88.644

= 145.82

II.

CI = x ± margin of error

confidence interval = [ 2064 ± 145.82 ]

= [ 1918.18,2209.82 ]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote