HomeWorK. Section 5.2 HomeworK Score: 0 of 1 pt 5.2.42 11 of 12(7complete) Hw Sc
ID: 3336269 • Letter: H
Question
HomeWorK. Section 5.2 HomeworK Score: 0 of 1 pt 5.2.42 11 of 12(7complete) Hw Score: 46.88%, 5.63 of 12 pts Question Help A university conducted a survey of 356 undergraduate students regarding satisfaction with student govenment. Results of the survey are shown rank. Complete parts (a) through (d) below. in the table by class Click the icon to view the table. (a) If a survey participant is selected at random, what is the probability that he or she is satisied with student govemment? P(satisfied)- (Round to three decimal places as needed.) Data Table Freshman Sophomore Junior Senior Total 65 10 12 8790356 60 10 50 13 18 9881 57 25 Satisfied 58 Not satisfied16 Total Print Done Enter your answer in the answer box and then click Check Answer ha Clear All Check Answor remaining e 24Explanation / Answer
total number of students surveyed n=356
Number of students satisfied with student government = 232
If a person is selected random, probability of satisfied with student government is
P(satisfied) = 232/356 = 0.6517 = 0.652
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.