The probability that a visit to a primary care physician\'s (PCP) office results
ID: 3336844 • Letter: T
Question
The probability that a visit to a primary care physician's (PCP) office results in neither lab work nor referral to a specialist is 29%. Of those coming to a PCP's office 28% are referred to specialists and 47% require lab work. Determine the probability that a visit to a PCP's office results in both lab work and referral to a specialist. What is the probability that a visit results in both lab work and referral to a specialist? Choose the correct answer below OA 0.04 O B. 0.47 O C. 0.12 OD. 0.18 OE. 0.25Explanation / Answer
Given,
P(Neither lab work nor referral) = 0.29
So,
P(Atleast one of them) = 1 - 0.29 = 0.71
Hence,
P(Both of them) = P(Lab work) + P(Referral) - P(Atleast one of them) = 0.28 + 0.47 - 0.71 = 0.04
Option A is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.