Chapter 5, Section 2, Exercise 040 LINK TO TEXT SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER Cha
ID: 3337273 • Letter: C
Question
Chapter 5, Section 2, Exercise 040
LINK TO TEXT
SAVE FOR LATER
SUBMIT ANSWER
Chapter 5, Section 2, Exercise 040
Find the indicated confidence interval. Assume the standard error comes from a bootstrap distribution that is approximately normally distributed.
A 95% confidence interval for a difference in proportions p1-p2 if the samples have n1=50 with p^1=0.71 and n2=60 with p^2=0.60, and the standard error is SE=0.09.
Round your answers to three decimal places.
The 95% confidence interval is to .
LINK TO TEXT
Question Attempts: 0 of 4 usedSAVE FOR LATER
SUBMIT ANSWER
Explanation / Answer
Margin of Error = 0.09*1.960 = 0.176593
95% Interval
(0.71-0.60-0.176593, 0.71-0.60+0.176593)
= (-0.067, 0.287)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.