There is a 76 % chance that when a shopper sees product X in the store, the shop
ID: 3337377 • Letter: T
Question
There is a 76 % chance that when a shopper sees product X in the store, the shopper will like it. If a shopper likes it he or she will buy one. If the shopper does not like it, he or she will buy zero. Mrs. Smith has just seen product X. Express your answers to four decimal points. Express your answers as decimals- not as percentages. a. What is the expected value of the number of units of product X that Mrs. Smith will buy? b. What is the variance of the number of units of product X that Mrs. Smith will buy? Enter your answer in each of the answer boxes. 26Explanation / Answer
let Y is number of units that mrs smitth will buy
as she will buy one if she likes the product
so
P(Y=1) =0.76
P(Y=0) =0.24
a)
We have to find E(Y)=?
now
E(Y) =1*P(Y=1) +0*P(Y=0) =1*0.76+0*0.24 =0.76
b)
E(Y2) =12P(Y=1) +02P(Y=0) =0.76
so
Var(Y) =E(Y2)-(E(Y))2= 0.76 -(0.76)2=0.76 -0.5776=0.1824
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.