36.)If the area under the standard normal curve between -z and z is .9900, then
ID: 3337403 • Letter: 3
Question
36.)If the area under the standard normal curve between -z and z is .9900, then the value of z is: a. 2.320 b. 2.576 c. 1.960 d. 1.645 e. none of these 7. A population has a mean yearly income of $25,000 with a standard deviation of $5,000. A sample of size 100 is drawn from this population, and the sample average is computed. The probability that the sample average is more than $30,000 is: a. 0.005 b. 0.025 c. 0.001 d. 0.000 e. none of these 38. The heights of American adults can be modeled by a normal model with mean 69 inches and standard deviation 3 inches. a. John's height is 72 inches. Find the z-score of his height, and interpret its meanings. b. What percent of American adults are taller than John? c. Find the height of the tallest 5% American adults. d. Find the interval that contains middle 50% of heights of American adults. e. What percent of American adults shorter than 5 feet and 2 inches?Explanation / Answer
(36) If the area under the standard normal curve between -z and z is 0.9900,then the value of z is
Ans:Z=NORMSINV(0.9900)
=2.32
(option a is correct)
(37)
A population has amean yearly income of 25000 with a standard deviation of 5000 a sample of size 100 is drawn from this population and the sample average is computed The probability that the sample average is more than 30000 is
Ans:Given mean=25000
stamdard devaition=5000
n=100
z=30000-25000/5000/sqrt(100)
=500/500
=1
P(X>30000)=1-NORMSDIST(1)
=1-1
= 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.