Suppose the 90% confidence interval for the mean SAT scores of applicants at a b
ID: 3337412 • Letter: S
Question
Suppose the 90% confidence interval for the mean SAT scores of applicants at a business college is given by [1,693, 1,822]. This confidence interval uses the sample mean and the sample standard deviation based on 25 observations. Use Table 2.
What are the sample mean and the sample standard deviation used when computing the interval? (Round "t" value to 3 decimal places and “Sample mean” and "Sample standard deviation" to 2 decimal places.)
Suppose the 90% confidence interval for the mean SAT scores of applicants at a business college is given by [1,693, 1,822]. This confidence interval uses the sample mean and the sample standard deviation based on 25 observations. Use Table 2.
What are the sample mean and the sample standard deviation used when computing the interval? (Round "t" value to 3 decimal places and “Sample mean” and "Sample standard deviation" to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Sample mean =(1693+1822)/2 =1757.5
here margin of error =(1822-1693)/2 =64.5
for (25-1=24 ) degree of freedom and 90% CI ; t =1.711
hence sample std deviation =margin of error*(n)1/2 /t =64.5*(25)1/2/1.711 =188.49
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.