Problem 1 Given an standardized normal distribution (with mean zero and standard
ID: 3337750 • Letter: P
Question
Problem 1 Given an standardized normal distribution (with mean zero and standard deviation of 1), what is the probability that A. Z is less than 1.08? B. Z is greater than -0.21? C. Z is between -1.28 and 1.33 D. Z is less than 1.57 or greater than 1.99 Problem 2 A statistical analysis of 1,000 long-distance telephone calls made from the headquarter of a the Bricks and Clicks computer corporation indicates that the length of these calls is normally distributed, with mean of 240 seconds and standard deviation of 40 seconds. A. What is the probability that a call lasted less than 180 seconds? B. What is the probability that the call lasted between 180 and 300 seconds? C. What is the probability that the call lasted more than 110 seconds? D. Find the upper quartile of the distribution.Explanation / Answer
A. P(z<1.08) =NORM.S.DIST(1.08,TRUE) =0.8599
B. P(z>-0.21)=P(z<0.21)=NORM.S.DIST(0.21,TRUE)=0.5832
C. P(-1.28<z<1.33)=P(z<1.33)-P(z<-1.28)=0.9082-(1-0.8997)=0.8079
D. 1-P(1.57<z<1.99)=1-(P(z<1.99)-P(z<1.57))=1-(0.9767-0.9418)=0.9651
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.