We have studied the effect of the sample size on the margin of error of the conf
ID: 3338440 • Letter: W
Question
We have studied the effect of the sample size on the margin of error of the confidence interval for a single proportion. In this exercise we perform some calculations to observe this effect for the two-sample problem. Suppose that p1 = 0.7 and p2 = 0.5, and n represents the common value of n1and n2. Compute the 95% margins of error for the difference between the two proportions for n = 40, 50, 60, 80, 380, 480, and 980. Present the results in a table. (Give the large-sample margins of error. Round your answers to three decimal places.)
n m 40 50 60 80 380 480 980Explanation / Answer
here as we know that std error =(p1(1-p1)/n+p2(1-p2)/n)1/2
for 95% Ci ;z =1.96
hence margin of error E =z**std error
therefore below is table for margin of error:
n std error z m=z*std error 40 0.1072 1.9600 0.210 50 0.0959 1.9600 0.188 60 0.0876 1.9600 0.172 80 0.0758 1.9600 0.149 380 0.0348 1.9600 0.068 480 0.0310 1.9600 0.061 980 0.0217 1.9600 0.042Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.