Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. A microwave manufacturer buys a certain from three different parts suppliers.

ID: 3339932 • Letter: 3

Question

3. A microwave manufacturer buys a certain from three different parts suppliers. Out of 10,000 units of the part purchased the table below shows who supplied the parts whether the parts were defective or not. Supplier B 2,751 214 Supplier C 2,084 90 Supplier A Not Defective4,186 Defective 135 a. Find the probablity that a randomly selected part is defective (D) b. Find the probablity that a randomly selected part came from Supplier A (A) c. Find the probability that a randomly selected part came from Supplier C (C) given that the part was defective d. Find the probability that a randomly selected part was not defective (N) given the part came from supplier B (B)

Explanation / Answer

a. Probability that randomly selected part is defective

Total number of parts = 9460

Total number of defective parts = 439

Probability that randomly selected part is defective = Total number of defective parts/Total number of parts

= 439/9460 = 0.0464

b. Probability that randomly selected part for supplier A

Total number of parts = 9460

Total number of parts supplied by supplier 'A' = 4321

Probability that randomly selected part for supplier A = Total number of parts supplied by supplier 'A'/Total number of parts = 4321/9460 = 0.4568

c. Probability that a randomly selected part came from supplier C given that the part was defective

Number of parts supplied by supplier C and are defective = 90

Number of parts that are defective = 439

Probability that a randomly selected part came from supplier C given that the part was defective = Number of parts supplied by supplier C and are defective / Number of parts that are defective = 90/439 = 0.2050

d. Probability that a randomly selected part was not defective given the part came from supplier B

Number of parts that are non-defective and are supplied by B = 2751

Number of parts that are supplied by supplier B = 2965

Probability that a randomly selected part was not defective given the part came from supplier B = Number of parts that are non-defective and are supplied by B / Number of parts that are supplied by supplier B = 2751/2965 =0.9278

Supplier A Supplier B Supplier C Total Not Defective 4186 2751 2084 9021 Defective 135 214 90 439 Total 4321 2965 2174 9460
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote