Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

According to a candy company packages of a certain candy contain 20% orange cand

ID: 3340238 • Letter: A

Question

According to a candy company packages of a certain candy contain 20% orange candies find the approximate probability that the random sample of 200 candies will contain 25% or more orange candies using a normal approximation what is the probability that at least 25% of 200 randomly sample candies will be orange? According to a candy company packages of a certain candy contain 20% orange candies find the approximate probability that the random sample of 200 candies will contain 25% or more orange candies using a normal approximation what is the probability that at least 25% of 200 randomly sample candies will be orange?

Explanation / Answer

here population proportion p=0.20

n=200

therefore std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.0283

hence probability that at least 25% of 200 randomly sample candies will be orange =P(X>0.25)

=1-P(X<0.25) =1-P(Z<(0.25-0.2-1/(2*200))/0.0283) ( Note:1/2n is continuity correction)

=1-P(Z<1.6794)=1-0.9535 =0.0465

please revert for any clarification/explanation

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote