A manager of a cafeteria wants to estimate the average time customers wait befor
ID: 3340828 • Letter: A
Question
A manager of a cafeteria wants to estimate the average time customers wait before being served. A random sample of 49 customers has an average waiting time of 8.4 minutes with a standard deviation of 3.5 minutes. a) With 90% confidence, what can the manager conclude about the possible size of his error in using 8.4 minutes to estimate the true average waiting time? b) Find a 90% confidence interval for the true average customer waiting time. c) With 98% confidence, what can the manager conclude about the possible size of his error in using 8.4 minutes to estimate the true average waiting time? d) Find a 98% confidence interval for the true average customer waiting time.
Explanation / Answer
a) here std error of mean =std deviation/(n)1/2 =3.5/(49)1/2 =0.5
for 90% CI and (49-1=48) degree of freedom ; critiical value of t =1.6772
hence possible size of his error in using 8.4 minutes to estimate the true average waiting time =margin of error
=t*std error =0.8386
b)90% confidence interval for the true average customer waiting time =sample mean -/+ margin of error
=7.5614 to 9.2386
c)
for 98% CI and (49-1=48) degree of freedom ; critiical value of t =2.4066
hence possible size of his error in using 8.4 minutes to estimate the true average waiting time =margin of error
=t*std error =1.2033
d)
98% confidence interval for the true average customer waiting time =sample mean -/+ margin of error
=7.1967 to 9.6033
please revert for any clarification required,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.