Suppose that the cost for a truck driver is $16.75 per hour and that the cost to
ID: 3342682 • Letter: S
Question
Suppose that the cost for a truck driver is $16.75 per hour and that the cost to operate the truck is v2/46000 per mile where v is the average speed of the truck. How fast should you recommend your driver to drive in order to minimize the total costs?
Hint: Convert problem to Total Cost per Mile for Truck Driver and the Truck
The Cost per Mile for the Truck Driver will be $16.75 per hour divided by the number of miles driven in an hour which in this case would be v
The Cost per Mile for the Truck itself is given as v2/46000
Explanation / Answer
for speed v ..
time take to cover 1 mile = 1/v hr
cost of dirver per mile = $ 16.75 / v per mile
so total cost per mile (T)= 16.75 /v + v^2 / 46000
dT / dv = - 16.75 / v^2 + 2v / 46000 = 0
so, v^3 = 16.75 * 23000
v = 72.764 miles / hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.