Hello, In my class, we are on the anti-derivative unit now....so I am sure this
ID: 3343296 • Letter: H
Question
Hello,
In my class, we are on the anti-derivative unit now....so I am sure this question has something to do with it. I keep getting the wrong answer for displacement, and I don;t know what the answer is. So I need help! I might be attacking this the wrong wat.
One night a mosquito is looking for some blood and its velocity is given by v(t) = 0.8t^2 cm/s after t seconds moving in straight line. It flies past a campfire and through a hole in a tent where its s = 10m from campfire and when t = 0 seconds.
a) FIND THE DISPLACEMENT FROM CAMPFIRE WHEN T = 7 SECONDS
Explanation / Answer
a)
given velocity = 0.8 t^2 cm / sec = 0.8 * 10-2 * t^2 = 0.008t^2 m/sec
now velocity = ds / dt
where s = displacement
so ds/dt = 0.008 t^2
so ds = 0.008 t^2 dt
integrating
s = 0.008/3 * t^3 + c
where c is an integration constant
given .. at t = 0 ,, s = 10 m
so puttinf these values in the equation
10 = 0 + c
so we get c = 10
the equation now becomes
displacement s = (0.008/3)*t^3 + 10
so for t = 7 sec
s = (0.008/3)*7^3 + 10 = 10.91467 metres
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.