Assume a Gallup Poll is doing a randomizd political survey to estimate the true
ID: 3348300 • Letter: A
Question
Assume a Gallup Poll is doing a randomizd political survey to estimate the true percentage of Americans who would give the U.S. president a favorable rating in job performance. Knowing that the sample size is 966 participants and that 53% of those surveyed gave the president a favorable rating, calculate a 95% confidence interval for the true percentage of all Americans who would give a favorable rating for the president (46.37%, 59.63%) 0 (48.67%, 57.33%) O (52.9%, 53.10%) 47.07%, 58.93%) 0 (49.77%, 56.23%)Explanation / Answer
Sol:
z crit for 95%=1.96
p^=53%=0.53
n=966
95% confidenc einterval for population proportion=
p^-zsqrt(p^(1-p^)/n,p^+zsqrt(p^(1-p^)/n
0.53-1.96sqrt(0.53*(1-0.53)/966),0.53+1.96*sqrt(0.53(1-0.53)/966)
0.4985,0.5615
49.85%,56.15%
OPTION E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.