Problem 9.12 A 350 Hz sinusoidal voltage with a maximum amplitude of 120 V at t0
ID: 3348771 • Letter: P
Question
Problem 9.12 A 350 Hz sinusoidal voltage with a maximum amplitude of 120 V at t0 is applied across the terminals of an inductor. The maximum amplitude of the steady-state current in the inductor is 10 A Part D What is the inductance of the inductor? Express your answer with the appropriate units. L= 1.515 mH Submit X Incorrect: Try Again; 5 attempts remaining ? Part E What is the impedance of the inductor? Express your answer in complex form. Submit Previous Answers Request Answer X Incorrect; Try Again; 2 attempts remainingExplanation / Answer
Inductive reactance Xl=v/i=120/10=12 ohms.
Xl=2*3.14*f*l=12
Inductance=12/(2*3.14*350)=0.0054 H
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.