QUESTION 5 A coupling capacitor is connected between the input source voltage an
ID: 3349097 • Letter: Q
Question
QUESTION 5 A coupling capacitor is connected between the input source voltage and an amplifier in the circuit shown below. It is used to block dc signals and provide a very low impedance to ac signals in the audio frequency range of 20 Hz to 20,000 Hz. As a design rule, the capacitor impedance magnitude is selected to be 20 times smaller than the input impedance magnitude of the amplifier. For the given circuit, if the magnitude of the amplifier input impedance is l Zin-100 , calculate the smallest value of capacitance C (in F) that will make its impedance 1/20 of the amplifier input impedance at the highest of the audio frequencies. (Enter your answer as a number without the units.) V Amp PHI inExplanation / Answer
( Zi/20) = 1/(2*pi*f*C)
C = 20/(2*pi*f*Zin)
C = 20/(2*3.14*20000*100)
C = 1.591*10-6 faradas
C = 1.591 microFaradas
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.