Capacitive position sensor. A position sensor is made as follows: Two tubes with
ID: 3349322 • Letter: C
Question
Capacitive position sensor. A position sensor is made as follows: Two tubes with very thin walls are placed one inside the other so that they are concentric, separated by a Teflon layer, and can move in or out between two preset limits x1 10 mm and x2- X2 50 mm, as shown in Figure 5.99. The tubes are L 60 mm long a. Calculate the minimum and maximum capacitance between the two tubes, assuming that an electric field may only exist in that area in which the tubes overlap. b. Show how this device can be used as a sensor, that is, calculate its sensitivity for a4 mm, b 4.5 mm, 10 mm, x2- 50 mm, and the relative per- mittivity of Teflon Ep = 2.0. FIGURE 5.99 Capacitive position sensor. Te flon -- Moving tube 2a 2bExplanation / Answer
The key features of capacitive sensors are:
(a)minimum capacitance=eA/d
=8.85*10^(-12)*(area)/10
=8.85*10^(-12)*(60*10)/10=5.31*10^(-10) farad
maximum capacitance=8.85*10(-12)*(60*50)/50=5.31*10(-10)farad
(b) It can be used as a sensor because it measures the changes in an electrical property called capacitance. Capacitance describes how two conductive objects with a space between them respond to a voltage difference applied to them .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.