Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Take a Test- K STAT-3001-5/STAT-3001L-5/STAT 3001P-5-Statistical Methods2017 Win

ID: 3350333 • Letter: T

Question

Take a Test- K STAT-3001-5/STAT-3001L-5/STAT 3001P-5-Statistical Methods2017 Winter Qtr 11/27-02/18-PT Test: Week 6 Exam This Question: 3 pts Time Remaining: 0 This Te 3O of 30 (13 complete) Based on data from a college, scores on a certan test are normally distributed with a mean of 1513 and a standard deviation of 328 ack te Kontoww tetable with stardard scores and pronties a norm dist tution a. Find the percertage of scores greater than 2005 %(Round to two donal placos as reeded) b. Find the perceetage of scores less than 857 %Card to two dornal places as needed) c. Find the pencentage of scores between 1185 and 1841 »%(Round to two decmal places as needed) Data Table Full data sot Standard Scores and Peecentlos for a Normal Diestribution (cunulative values from the kft) Stanard score % stardard score % 3 0 -25 53 98 69.15 81.50 84.13 93 32 97.72 938 9987 09 98 0.1 05 0.9 0 13 0 62 2 28 6.68 1587 1841 1.5 0 9 -05 0.1 30 85 25 46 02 50.00 3 5 Print Dono Enter your answer in each of the answor boxes WAVE

Explanation / Answer

given mean = 1513

std = 328

z = (x^ - mean ) /std

a) p (x>2005) = 1-p(x<2005) = 1-(z< (2005-1513)328 ) = 1- 1.5 = 1-0.9332 =0.0668 = 6.68%

b)p(x<857)) =z<(857-1513)/328= -2 = 0.0228 = 2.28%

c) p(1185 <x> 1841)= ( 1841-1513/)328 - <(1185-1513)/328

                             = 1 -( -1)

                             = 0.8413 -0.1587 =0.6826= 68.26%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote