Scientific Glass (SG) needs to make a one-time-ordering for its product called 5
ID: 335046 • Letter: S
Question
Scientific Glass (SG) needs to make a one-time-ordering for its product called 500-mL Beaker. The newsvendor model for Single Order Purchasing seems to be applicable here. The cost of underage for the product is $0.48, while the cost of overage is $0.021. The demand for the product approximately follows a normal distribution, with a mean of 650 units and a standard deviation of 62.5 units. As such, the optimal service level (in-stock probability) for this product would be
a. 92.0%
b. 94.6%
c. 95.8%
d. 98.0%
e. 99.8%
Explanation / Answer
Underage cost (Cu) = $0.48
Overage cost (Co) = $0.021
Optimal service level = Cu/(Cu + Co)
= 0.48 / (0.48+0.021)
= 0.48/0.501
= 0.958
= 95.8%
So the answer is option c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.