4. The department of finance of Wells Fargo Bank wants to estimate the amount of
ID: 3350692 • Letter: 4
Question
4. The department of finance of Wells Fargo Bank wants to estimate the amount of an annual healthcare premium needed for an investor banker as part of a new recruiting program. In a sample of 75 investor bankers, they found that the average yearly premium needed is $28,500 with a standard deviation of $3,500. (a) What is the population mean? What is the best estimate of the population mean? (b) Develop an 80% confidence interval for the population mean. (c) Assuming a 99% level of confidence, how large of a sample is required with an acceptable error of $300?
Explanation / Answer
A) As the sample is of 75 investors we can assume that it follows the normal distribution with the population means equal to sample mean of 28,500.
b)
= M ± Z(sM)
sM = standard error = (s2/n)
M = 28500
z = 1.28
sM = (35002/75) = 404.15
= M ± Z(sM)
= 28500 ± 1.28*404.15
= 28500 ± 517.93
You can be 80% confident that the population mean () falls between 27982.07 and 29017.93.
80% CI [27982.07, 29017.93].
c)
sM = standard error = (s2/n)
3002=s2/n
n = 35002 /3002=12250000/90000=136.11
A sample of 137 is required with an acceptable error of 300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.