14. In a random sample of 35 refrigerators, the mean repair cost was $138.00 and
ID: 3350857 • Letter: 1
Question
14. In a random sample of 35 refrigerators, the mean repair cost was $138.00 and the population standard deviation is $18.50. Construct a 95% confidence interval for the population mean repair cost. Interpret the results. Construct a 95% confidence interval for the population mean repair cost. The 95% confidence interval is ( Interpret you results. Choose the correct answer below. 0 A. The confidence interval contains 95% of the mean repair costs. ). (Round to two decimal places as needed.) With 95% confidence, it can be said that the confidence interval contains the sample mean repair cost. With 95% confidence, it can be said that the confidence interval contains the true mean repair cost. 0 B. ° C.Explanation / Answer
n = 35 x' = 138.00 s = 18.50 z = 1.96
LCL = x' - zs / n = 138.00 - 1.96 * 18.50 / 35 = 131.8709.
UCL = x' + zs / n = 138.00 + 1.96 * 18.50 / 35 = 144.1291.
The 95% confidence interval is 131.87, 144.13.
Interpretation:
C. With 95% confidence, it can be said that the confidence interval contains the true mean repair cost.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.