8.You wish to test the following claim (HaHa) at a significance level of =0.01=0
ID: 3351768 • Letter: 8
Question
8.You wish to test the following claim (HaHa) at a significance level of =0.01=0.01.
Ho:=68.9Ho:=68.9
Ha:<68.9Ha:<68.9
You believe the population is normally distributed, but you do not know the standard deviation. You obtain a sample of size n=802n=802 with mean M=68.4M=68.4 and a standard deviation of SD=14.1SD=14.1.
What is the test statistic for this sample? (Report answer accurate to three decimal places.)
test statistic =
What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.)
p-value =
Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample T summary hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 68.9
HA : < 68.9
Hypothesis test results:
Hence,
Test statistic = -1.004
p - value = 0.1578
Mean Sample Mean Std. Err. DF T-Stat P-value 68.4 0.49788831 801 -1.0042413 0.1578Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.