Eastman Publishing Company is considering publishing a paperback textbook on spr
ID: 3351962 • Letter: E
Question
Eastman Publishing Company is considering publishing a paperback textbook on spreadsheet applicati ons for business. The fixed cost of manuscript preparation, textbook design, and production setup is estimated to be $80,000. Variable production and material costs are estimated to be $3 per book. Demand over the life of the book is estimated to be 4000 c opies. The publisher plans to sell the text to college and university bookstores for $20 each.
a. What is the breakeven point?
b. What profit or loss can be anticipated with a demand of 4000 copies?
c. With a demand of 4000 copies, what is the minimum price per cop y that the publisher must charge to break even?
d. If the publisher believes that the price per copy could be increased to $25.95 and not affect the anticipated demand of 4000 copies, what action would you recommend? What profit or loss can be anticipate
Explanation / Answer
a) Break Even Point = 80000 / (20-3) = 80000/17 = 4705 copies
b) Loss of 4000 * (20-3)-80000 = -12000 dollars
c) Profit=0
4000* (x-3) - 80000 = 0
x=23
d)
Profit would increased.
Profit = (25.95-3)*4000-80000 = 11800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.