Confidence interval for when variance is known confidence interval for when vari
ID: 3352040 • Letter: C
Question
Confidence interval for when variance is known confidence interval for when variance of is unknown 1. Assume that the distribution of the incomes is approximately normal. We take a sample of 36 students from Penn State University and record their family incomes. Suppose the sample average income is $80,000 and sample standard deviation is $10,000. Construct a 95% confidence interval for the true average income a) Construct a 95% confidence interval for the true average income [3 points] If the confidence level increase to 99%, the confidence interval for will be wider or narrower? Please demonstrate the 99% confidence interval to support your conclusion. [2 points] )Explanation / Answer
a)
M = 80000
t = 1.96
sM = (100002/36) = 1666.67
= M ± Z(sM)
= 80000 ± 1.96*1666.67
= 80000 ± 3266.61
Confidence Interval = [76733.39, 83266.61]
b)
The confidence interval will be wider.
M = 80000
t = 2.58
sM = (100002/36) = 1666.67
= M ± Z(sM)
= 80000 ± 2.58*1666.67
= 80000 ± 4293.05
Confidence Interval = [75706.95, 84293.05]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.