An IQ test is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 19
ID: 3352271 • Letter: A
Question
An IQ test is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 19 for the population of normal adults. Find the sample size necessary to estimate the mean IQ score of statistics students such that it can be said with 99% confidence that the sample mean is within 4 IQ points of the true mean. Assume that = 19 and determine the required sample size using technology. Then determine if this is a reasonable sample size for a real world calculation. The required sample size is(Round up to the nearest integer.) Would it be reasonable to sample this number of students? O Yes. This number of IQ test scores is a fairly small number O Yes. This number of IQ test scores is a fairly large number. 0 No. This number of IQ test scores is a fairly large number O No. This number of IQ test scores is a fairly small number.Explanation / Answer
Yes this number of IQ score is fairly large number
for 99 % CI value of z= 2.5758 standard deviation = 19 margin of error E = 4 required sample size n=(z/E)2 = 150Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.