Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Estimate (a) Mean (b) Quartiles (c) What is the probability a random burrow dept

ID: 3352454 • Letter: E

Question

Estimate (a) Mean (b) Quartiles (c) What is the probability a random burrow depth is between 10 to 15 cm? (You are using part of bars and not the whole bar on the ends) 2.143 The Coruro's Burow. The subterrancan coruro (Spalacopus cyanus) is a social rodent that lives in large colonies in underground burrows that can reach lengths of up to 600 meters. Zoologists S. Begalil and M. Gallardo studied the characteristics of the burrow systems of the subterranean coruro in central Chile and published their findings in the Journal of Zoology, London (Vol. 251, pp. 53-60). A sample (A denisity scale is given instead of a frequency histogram 0.16 Denstiy 0.12 0.08 0.04 6.75 9.75 12.75 5.75 18.75 Depth (cm)

Explanation / Answer

The histogram is converted into the following frequency distribution with relative frequency.

Class

Number

(i)

Class Interval

Mid-point

(xi)

Density

(As given)

Relative

Frequency

(ri)

Cumulative

Relative

Frequency

1

(6.75   –   8.25]

7.5

0.015

0.0225

0.0225

2

(8.25   –   9.75]

9.0

0.015

0.0225

0.045

3

(9.75   – 11.25]

10.5

0.015

0.0225

0.0675

4

(11.25 – 12.75]

12.0

0.09

0.135

0.2025

5

(12.75 – 14.25]

13.5

0.11

0.165

0.3675

6

(14.25 – 15.75]

15.0

0.15

0.225

0.5925

7

(15.75 – 17.25]

16.5

0.15

0.225

0.8175

8

(17.25 – 18.75]

18.0

0.08

0.12

0.9375

9

(18.75 – 20.25]

19.5

0.04

0.06

0.9975

Total

-

-

-

0.9975

Part (a)

Mean = [1,9](xi x ri)

          = 14.8725 ANSWER

Part (b)

First Quartile, Q1 = 12.75 + {(0.25 – 0.2725) x (0.165/1.5)} = 12.756 ANSWER 1

Second Quartile = Median = 14.25 + {(0.5 – 0.3675) x (0.225/1.5)} = 14.270 ANSWER 2

Third Quartile = Q3 = 15.75 + {(0.75 – 0.5925) x (0.225/1.5)} = 15.774 ANSWER 3

Part (c)

Probability the depth is between 10 to 15 = Relative frequency for (10 - 15)

= Relative frequency for (10 – 11.25) +

   Relative frequency for (11.25 – 14.25) +

   Relative frequency for (14.25 - 15)

= {0.015 x (1.25/1.5)} + 0.2 + {0.15 x (0.75/1.5)}

= 0.0125 + 0.2 + 0.075

= 0.2875 ANSWER

Class

Number

(i)

Class Interval

Mid-point

(xi)

Density

(As given)

Relative

Frequency

(ri)

Cumulative

Relative

Frequency

1

(6.75   –   8.25]

7.5

0.015

0.0225

0.0225

2

(8.25   –   9.75]

9.0

0.015

0.0225

0.045

3

(9.75   – 11.25]

10.5

0.015

0.0225

0.0675

4

(11.25 – 12.75]

12.0

0.09

0.135

0.2025

5

(12.75 – 14.25]

13.5

0.11

0.165

0.3675

6

(14.25 – 15.75]

15.0

0.15

0.225

0.5925

7

(15.75 – 17.25]

16.5

0.15

0.225

0.8175

8

(17.25 – 18.75]

18.0

0.08

0.12

0.9375

9

(18.75 – 20.25]

19.5

0.04

0.06

0.9975

Total

-

-

-

0.9975

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote